Filmový dokument Opožděný východ

Zatímco Praha prakticky ihned po 17. listopadu 1989 rezonovala atmosférou svobody a naděje, na severní Moravě se komunisté rozhodně nechtěli vzdát moci tak snadno. Ocelové srdce republiky bylo vnímáno jako bašta komunismu. O tom, jak sametová revoluce nabírala dech i v tomto prostoru, je dokument společnosti Past production, který Česká televize zařadila do komponovaného večera pojmenovaného Neznámá revoluce.

 

 
 

Ohlédnutí za událostmi, od nichž nás dělí dvacet let. Ve všech oblastech života došlo v tu dobu k historicky významným změnám. Nepracujeme tentokrát se záběry z hlavního města, které hned po listopadu 1989 obletěly celý svět, ale zaměřujeme se na průběh převratu na Ostravsku. Pracuje se s unikátními, často i amatérskými, záznamy a se vzpomínkami na klíčové okamžiky i na průběh dvaceti let, kdy se Ostrava i celý region doslova proměnily před očima. Autoři využívají nejen filmové záběry a fotografie, ale i další dokumenty a nejrůznější artefakty.

 

Podívejte se na dokument

 

Dokument Opožděný východ natočila společnost Past Production. Na scénáři se podílel ostravský novinář Jan Král. Dokument vznikl v dramaturgii Josefa Albrechta, hlavním kameramanem je Jiří Berka a režii má Marcel Petrov.

Premiéru měl dokument 22. listopadu. Ve 20:00 jej viděli diváci ČT 2. V předpremiéře byl dokument představen 19. listopadu v pět hodin odpoledne v ostravském klubu Atlantik.

Dokument byl natočen díky podpoře Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj České kinematografie. 


Novinky

27.09.2010
Mříme na festival
29.9., Ostrava, klub Stará Aréna
Náš dokument Opožděný východ, se představí na festivalu Ostrava Kamera OKO. Snímek mohou návštěvníci festivalu vidět ve středu 29.září ve 14 hodin v sále klubu Stará Aréna. více o akci
15.10.2009
Premiéra v Ostravě
19.11., Ostrava, klub Atlantik
Společnost Past production a Česká televize představí 19. listopadu v ostravském klubu Atlantik ve světové premiéře dokument Opožděný východ. více o projektu
Archiv novinek >>